An orange, in addition to the grapefruit, clementine, lemon and also lime, is a type of citrus fruit. Eat an orange can offer you one extra an increase of Vitamin C and also an orange a job can aid strengthen your body’s immune system.

You are watching: How much are oranges per pound


*
“Orange” (CC through 2.0) by  eblaser

How lot do oranges cost?

The cost of an orange will rely on the form of orange, the moment of year, wherein it’s being purchased, the quantity and also geographical location. A bag that navel oranges at the regional grocery store can expense anywhere native $1 to $2 per pound, and most bags will weigh around five pounds. Individually, an orange have the right to cost approximately $0.50 to $1 top top average.

For example, at the moment of this writing, our neighborhood Walmart to be charging $0.50 every navel orange.

This USDA report claimed the median price of new oranges was $1.04 per pound in 2013.

Statista, because 1995, has tracked the price of navel oranges in the joined States. In 1995, the prices were together low as $0.64 per pound, yet as that today, the prices room closer come $1.17 per pound.

A box of navel oranges, often coming in 20 come 40-pound quantities, can expense as small as $0.75 come $1.25 per lb total.

Blood oranges, an additional popular variety, are known for that is sweet center and vivid deep ruby red color. These varieties of oranges, depending upon the same factors mentioned, can expense closer come $3 to $6 per pound.

Clementine oranges, regularly sold by the “Cuties” brand, sells for $3 come $7 every three-pound bag.

Oranges overview

Typically, oranges space going to come in a mesh bag the weights up to five pounds. Sometimes, this mesh bag is placed in a wood box to make it less complicated to carry. Each pound have to yield about two to 4 oranges, depending on the size.

If you acquisition individual oranges, you can pick them and place castle in a bag that is listed in the produce department, comparable to other fruits such as peaches, apples, peaches and also pears. This bag will then be sweet at the cash register and also you will certainly be fee accordingly.

Oranges sold in the United says will commonly come native Florida and also California. However, some have the right to be transport from as far as the Middle east or Mexico. Describe the packaging brand to view where the oranges girlfriend purchased source from.

Tips to know:

When selecting one, always look for a quite firm, smooth skin.

How have the right to I conserve money?

A local farmers industry is almost always cheaper than the neighborhood grocery store.

As with any kind of fruits, a grocery store will have oranges because that sale, particularly while they are in season.

If girlfriend live in the ideal area, think about going to a u-pick farm to save on costs.

See more: How To Put Videos On Mp3 Player Tutorial, Video To Mp3 Converter

Advertising Disclosure: This content may include referral links. Please read our disclosure plan for much more info.