Presentation on theme: "The unit rate is the rate for one unit the a given quantity."— Presentation transcript:




You are watching: The rate for one unit of a given quantity is called

1 The unit rate is the price for one unit that a given quantity.

*

2 Unit Price: Price per Item measure up or counting of Items allows shoppers to to compare the prices of items quickly and also easily

*

3 Genuardi’sUnit Price record Plates grain Coffee Unit Price = $2 50 key = $0.40 every plate Unit Price = $2 9 oz. = $0.22 per oz. Unit Price = $2 13.75 oz = $0.15 every oz. For 9 oz. For 13.75 oz.

*

4 Oranges 4 lb. Bag $2.99 Unit Price? M & M’s 14 oz. Bag for $2.69 Unit Price?

*

5 Safeway select Detergent 300 oz. $10.99 What is the Unit Price? Wisk Laundry laundry detergent 100 oz. $4.99 What is the Unit Price?

*

6 Dixie key $2.49 24 count Unit Price (per plate)? Hefty key 2 for $4.00 50 count (each pkg.) Unit Price (per plate)?

*

7 Cheerios 3 because that $6 13.75 oz. Box Unit Price (per oz.)? Cheerios 3 for $7.00 15 oz. Crate Unit Price (per oz.)?

*

8 currently you desire to to compare these two brands, which room both ~ above sale. You have figured out that you want 8 rolls of record towels. I m sorry brand will certainly you buy? Bounty: 8 rolls $5.99 Thirsty: 2 rolfes $2.99

*

9 “Finding the much better Buy” is identify which size, store, or transaction will offer you the most product for her money We usage Unit prices to compare product size to uncover the far better buy We likewise use Unit prices to determine which store or deal will provide us the better buy

*

10 Amy can read 88 pages in 4 hours. What is the unit rate? (How plenty of pages have the right to she read per hour?)

*

11 Samuel checked his love rate. The counted 150 win in 2 minutes.

See more: Where Should The Thermometer Be Placed In A Cornish Hen, How To Cook Cornish Game Hen

Calculate his heartbeats every minute.

*

12 which is the better buy? Gus’s Gas terminal sells gas making use of the complying with equation : C= 3.35g (C= total cost, g= # the gallons) Sally’s Station offers the adhering to table: Gallons the GasTotal expense 27 414 621

*